Çalışan Deneyimi Platformu – Microsoft Viva Nedir?

Microsoft Türkiye İstanbul Ofisi’nde, Microsoft Açık Büfe Teknoloji Günleri kapsamında, MSHOWTO topluluğu ile beraber “Çalışan Deneyimi Platformu – Microsoft Viva“‘yı konuştuk. Etkinliğimize katılan herkese teşekkür ederim.

Microsoft Viva?

Microsoft Viva, iletişimleri, öngörüleri, öğrenmeyi ve bilgiyi doğrudan Microsoft Teams içinde entegre ederek, çalışanların çalışma deneyimini daha esnek ve güçlü hale getirmesini sağlan çözümlerdir. Microsoft Viva, şirketler çalışanların ihtiyaçlarını karşılamak için ayrı ayrı veya bir arada kullanılabilen farklı uygulamalardan oluşan bir çalışan deneyimi platformudur. Microsoft Viva, Viva Topics, Viva Insights, Viva Learning, Viva Connections, Viva Sales, Viva Goals ve Viva Engage gibi çeşitli modüllerden oluşur. Viva özelleştirilebilir ve genişletilebilir, çalıştığınız her yerden erişilebilirsiniz. Ayrıca kullandığınız Microsoft 365 araçlarıyla doğrudan entegredir. Bir çok Viva çözümüne Microsoft’un Teams Apps store bölümünden erişebilirsiniz.

Viva Connections, Teams’de şirket markalı bir çalışan deneyimi uygulamasıdır. Kişiselleştirilmiş haberler, iletişimler, görevler, kişiler ve kaynaklarla çalışan deneyiminize açılan bir kapıdır. Ön saflardaki çalışanlar gibi belirli roller için yapılandırılabilen tek bir seçilmiş çalışan hedefi sağlar. Böylece liderler çalışanlarıyla iletişim kurabilir ve etkileşim kurabilir ve çalışanlar ihtiyaç duydukları araçlara ve kaynaklara tek bir yerden kolayca erişebilir. Bağlantılar, SharePoint ve Yammer gibi Microsoft 365’teki mevcut yetenekler üzerine kurulur. Ve iletişimlerinizi, hem masaüstü hem de mobil çalışanlar için tasarlanmış Teams’de önceden yapılandırılmış bir uygulamada bir araya getirir.

Viva Insights, bireyler, yöneticiler ve liderler için veriye dayalı ve gizlilik korumalı içgörüler sağlamak için Workplace Analytics, MyAnalytics ve Glint’i Teams’deki birleşik bir içgörü uygulamasında bir araya getiriyor. Örneğin, çalışanlar, yalnızca kendilerinin görebilecekleri, daha iyi üretkenlik ve refahı teşvik etmek için molalar, odaklanmış çalışma ve öğrenim için zamanlarını korumalarına yardımcı olan kişiselleştirilmiş bilgiler alır.

Viva learning, çalışanların iş akışında resmi olmayan ve resmi öğrenmeyi kolayca keşfetmelerini sağlar. LinkedIn Learning, Microsoft Learn ve 3. taraf eğitim içeriğinden ve kendi kuruluşunuzun içeriğinden gelen içeriği tek bir yerde toplar. Ve önde gelen öğrenme yönetim sistemleriyle bütünleşir. Öğrenmeyi toplama ve önermenin yanı sıra, yöneticilerin eğitim ilerlemesini atamasına ve izlemesine ve ekip içi ve ekipler arası eğitim hakkında rapor vermesine olanak tanır.

Viva topic, insanları kuruluş genelinde bilgi ve uzmanlığa bağlar. Konular, içerik ve konuşmalardaki bilgi ve uzmanları belirlemek ve paylaşılan konular hakkındaki bilgileri düzenlemek için AI uygular. AI, her konu için otomatik olarak bir konu sayfası oluşturur (örneğin, AI’nın ilk taslağı yaptığı kuruluş için bir Wikipedia sayfası) ve uzmanlar ve yöneticiler bunu daha iyi hale getirir. Konularla ilgili bilgiler, Teams, Microsoft Search, Outlook ve SharePoint’te ihtiyaç duyduğunuz anda görünen konu kartlarında özetlenir. Konular, konu yanıtları ve uzmanlık konumu ile aramayı daha iyi hale getirir. Ve yakında, yeni bir Soru-Cevap özelliği, yanıt bilindiğinde sorulara otomatik olarak yanıt verecek veya bir uzmanı otomatik olarak arayacaktır.

Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir