Microsoft Ignite 2020 | Microsoft Teams Yenilikleri

 Microsoft, bu seneki Ignite’ta digital değişimin öncüsü olan Teams’in yepyeni özelliklerini ve çözümlerini yayınladı. İnsanların ve işletmelerin gelişen çalışma ortamlarını kolaylaştırmak için benzersiz görüntülü toplantı yetenekleri, arama güncellemeleri ve yönetici kontrolleri dahil olmak üzere Teams için uzun bir güncelleme listesi sunuyor. Bu özellikleri aşağıdaki adımlarda inceleyebilirsiniz.

1-Teams için Toplantı güncellemeleri
 • Yeni Together modu arka plan seçenekleri

Together modu, katılımcılar ayrı olsa bile daha yakın hissetmelerine yardımcı olmak için microsoft yeni toplantı deneyimini duyurdu. Yeni arka plan seçenekleri sayesinde, ekiplerin bir konferans odası, oditoryum veya kahve dükkanı gibi farklı bölümlere taşıma imkanı sunuyor. Yeni bir özellik olarak sunulan Birlikte modu, insanların bir ızgara biçiminde hizalandığı geleneksel video konferans araçlarından farklı olarak yeni bir paylaşım ortamı sunar.


Kaynak : https://www.youtube.com/watch?v=MGsNmYKgeTA&feature=emb_logo

 • Custom layouts

Custom layouts, daha dinamik bir içerik görüntüleme deneyimi sunmaktadır. Sunum yapanların bir toplantı sırasında içeriğin katılımcılar için nasıl görüneceğini özelleştirmesine olanak tanır. Örneğin, bir sunum yapan kişi bir PowerPoint slaydı gösterirken, katılımcılar sunum yapan kişinin gösterdikleri slaydın ön planına aktarılmış olduğunu görebilirler.


 • Breakout rooms

Önümüzdeki aylarda piyasaya sürülecek bu özellik, toplantı düzenleyenlerin katılımcıları daha küçük gruplara ayırmasını sağlayacaktır. Sunucular ara odaları arasında geçiş yapabilecek, tüm ara odalarına duyurular yapabilecek ve ara odalarını kapatarak herkesi ana toplantıya geri getirebileceklerdir.


 • Meeting recap

Meeting recap, ekiplerin bir toplantıdan sonra hem katılımcılar hem de toplantıya katılamayanlar için toplantı notları özetini sunar. Toplantı kaydı, konuşma metni, sohbet, paylaşılan dosyalar ve daha fazlasını içeren bir özet, toplantı sohbeti sekmesinde otomatik olarak paylaşılacaktır. Ayrıca her toplantının ayrıntılar sekmesinde ve Outlook takvimindeki toplantı etkinliğinde görüntülenebilecektir. Microsoft, bu yıl içinde piyasaya çıkması bekleniyor.


 • Webinar registration and reporting (Web semineri desteği)

Müşteri web seminerlerini daha yapılandırılmış hale getirmeyi ve katılımı yönetmeyi kolaylaştırmayı amaçlayan yeni bir özelliktir. Toplantılar için, toplantı düzenleyicileri, katılımı yönetmeyi kolaylaştırmak için otomatik e-postalarla etkinlik kaydı kullanılabilir. Microsoft, organizatörlerin toplantıdan sonra katılımcıların süreci anlamalarına yardımcı olacak bir şekilde ayrıntılı bir raporlama panosu sunar. (Yıl sonuna kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor.)

2-Yeni Toplantı Odası deneyimleri
 • Microsoft Teams Rooms Android deneyimi

Bu yılın başlarında microsoft Android üzerine kurulu bir video öncelikli konferans çözümü olan Microsoft Teams için işbirliği çubukları başlatmıştı. Microsoft, “Ekip Odalarında hem Windows hem de Android platformlarını hizalayarak, her iki işletim sistemi için de güçlü bir özellik seti sunabileceğini,” belirtiyor.

 • Meeting room capacity notifications

Windows üzerinde Microsoft Teams Odaları için gelecek olan bu özellik, Kişi sayma teknolojisi ile donatılmış toplantı odası kameralarından gelen verileri kullanarak, BT yöneticisi tarafından tanımlanan kapasite verilerine göre odanın kapasitesinin aşılması durumunda oda içindeki toplantı katılımcılarını uyarır. Bu, şirket kullanıcılara oda kapasitelerini ve sosyal mesafe uygulamalarını hatırlatmalarına yardımcı olur.

 • Microsoft Teams Panels

Önümüzdeki yılın başlarında Microsoft’un ilk ortakları Creston ve Yealink tarafından piyasaya sürülen, kameralar gibi bir toplantı alanının dışına monte edilebilen bu yeni cihaz kategorisi, kullanıcılara alan ve toplantı ayrıntılarını görüntüleme, bir alan ayırma, yaklaşan rezervasyonları görüntüleme olanağı sağlar. Ayrıca mevcut uygunluk durumunu tanımlayın. Kullanıcılar ayrıca binanın kat planını görüntüleyebilir ve “Nearby Rooms” (Yakındaki Odalar) özelliğini kullanarak başka bir oda rezerve edebilirler.


 • Deploy two Microsoft Teams Rooms at no additional charge (Ek ücret ödemeden iki Microsoft Teams Odası dağıtın)

Nitelikli müşteriler için, ek ücret ödemeden iki Microsoft Ekip Odasını dağıtabilecekler. Microsoft bunu, uzman toplantı odası ortaklarının desteğiyle yapıyor. Ek olarak, 1 Ekim 2020’den itibaren Ekip Odaları FastTrack avantajına eklenecek ve burada kalifiye müşteriler ek ücret ödemeden seçili odalarda uzaktan rehberli yardım alabilecekler.

3-Teams Çağrı güncellemeleri
 • Yeni Calling experience

Microsoft, bu yılın ilerleyen günlerinde yeni calling experience, kullanıcıların tek bir tıklamayla arama başlatmalarına veya geri dönmelerine olanak tanıyarak, kişiler, sesli posta ve arama geçmişini aynı anda görebilecekleri yeni bir arama deneyimi gelecektir.


 • Collaborative calling

Bu özellik, kullanıcıların kuyruktaki çağrıları alırken işbirliği yapmak ve bilgi paylaşmak için kullanılabilecek bir Teams kanalına bir çağrı kuyruğu bağlamasına olanak tanır. Microsoft, bu özelliğin İK yardım Hattı ve BT yardım masası gibi senaryolar için ideal olduğunu söylüyor. BT yöneticileri, çağrı kuyruklarını hızlı bir şekilde belirli kanallara bağlayabilir ve ekip sahipleri ayarları yönetebilir.


 • New features for 1: 1 Calls

1: 1 aramalar için yeni toplantı özellikleri arasında transcripts, canlı altyazılar, kayıt ve Teams mobil ve masaüstü uygulamaları arasında aktarım özelliği yer alacaktır. Transcripts ve kayıtlar, bir aramadan sonra sohbet penceresine kaydedilecektir. Bu özellikler, Çağrı penceresindeki kontrol çubuğu aracılığıyla etkinleştirilebilir.

 • New Calling Plan countries

Microsoft, 1 Ekim’den itibaren Microsoft Arama Planı ülkelerinin sayısını artırıyor. Yeni ülkeler Avusturya, Danimarka, İtalya, Portekiz, İsveç ve İsviçre’yi kapsayacaktır.

4-Teams Sohbet ve işbirliği yetenekleri
 • Teams templates

Artık genel kullanıma sunulan ekip şablonları, kullanıcıların yeni bir ekip kurmasını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Şablon seçenekleri, sektöre özel ve role dayalı senaryolara uygun önceden tanımlanmış bir dizi kanal, sekme, uygulama ve ayarları içerir. Şablonlar, proje yönetimi ve çalışanların işe alınması gibi yaygın etkinliklerin yanı sıra, Bir Mağaza Organize Etme, Perakende tarafında Müdürü İşbirliği ve Hasta Bakım İşbirliği gibi sektöre özgü ve Firstline Worker şablonlarını içerir. BT uzmanları ayrıca şirket için özel şablonlar oluşturabilir, ekip yapılarını standartlaştırabilir ve ilgili uygulamaları ortaya çıkarabilir.


Kaynak :https://docs.microsoft.com/en-us/MicrosoftTeams/get-started-with-teams-templates-in-the-admin-console

 • Information pane and new talk button in channels

Şu anda kullanılabilen bilgi bölmesi, her kanaldaki aktif üyelerin, önemli gönderilerin ve diğer ilgili bilgilerin bir bakışta özetini sağlar.


 • New Search results experience

Microsoft Search tarafından desteklenen ve bu yılın sonlarında kullanıma sunulacak olan bu yeni özellik, mesajları, kişileri, yanıtları ve dosyaları bulmayı daha hızlı ve daha sezgisel hale getirmeyi amaçlıyor. Bir kullanıcının Teams’de ve diğer Microsoft 365 hizmetlerinde en çok etkileşimde bulunduğu kişilere ve içeriğe dayalı yapay zeka çözümü ile daha hızlı sonuçlar sağlayacaktır.

 • Size limit increased for 25 thousand member teams

Ekip üyeliği şu anda 5.000 üyeyle sınırlıdır, ancak Microsoft, bunu bu yılın sonlarına kadar her ekip için 25.000 üyeye kadar destekleyecek şekilde arttırılacaktır.

 • Microsoft Lists in Teams

Microsoft bu ay, Listeler uygulamasının tüm ticari ve devlet topluluğu bulut müşterileri için Teams’de genel kullanıma sunulduğunu duyurdu. Listeler, kullanıcıların bilgileri izlemelerine ve işleri düzenlemelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu özelliği kullanarak, kullanıcılar doğrudan Teams’de bir kanal sekmesi olarak bir liste oluşturabilir.


Kaynak : https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=plshQSoe_OY&feature=emb_logo

5-Microsoft 365 integrations
 • Productivity insights in Teams

Bireyler, yöneticiler ve iş liderleri, refahı ve üretkenliği iyileştirmelerine yardımcı olmak için önerilen eylemlerle rollerine göre kişiselleştirilmiş içgörüler elde edilir. Ekim ayında Microsoft Teams’e sunulması planlanan bu özellikler, MyAnalytics ve Workplace Analytics tarafından desteklenmektedir. Ayrıca, sanal bir işe gidip gelme, Headspace gibi uygulamalarla entegrasyon ve duygusal bir check-in deneyimi gibi yeni kişisel sağlık özellikleri 2021’de kullanıma sunulması bekleniyor.


6-Firstline Workers
 • Walkie Talkie Android 

Walkie Talkie, bulut üzerinden anında ve güvenli sesli iletişimi sağlayan, çalışanların veya şirketlere ait Android akıllı telefonlarını ve tabletlerini bir telsize dönüştüren bas-konuş deneyimidir. Bir çalışanın sahip olması gereken cihaz sayısını azaltırken, radyo paraziti, statik ve menzil içinde mesafe sınırlaması olmaksızın net iletişim sağlar. Walkie Talkie Android bu ay genel kullanıma sunulması bekleniyor.


Kaynak : https://docs.microsoft.com/en-us/MicrosoftTeams/walkie-talkie

 • Teams ve RealWear arasında entegrasyon

Microsoft’un Temmuz ayında genel önizleme için başlattığı RealWear başa takılan cihazlarla entegrasyon, bu ay genel kullanıma sunulması bekleniyor. RealWear cihazları, Teams aracılığıyla eller serbest kullanım için görüntülü arama, sesli komutlar ve uzaktan yardım özelliklerine sahiptir. İletişim, başa takılan video kamera ve mikrofon aracılığıyla sağlanır.

 • Shifts Connector in Power Automate

Microsoft, shifts uygulaması içindeki süreçleri otomatikleştirerek program yönetimini kolaylaştıran Power Automate Shifts Connector’ı piyasaya sürüyor. Bu geliştirmeyle, kullanıcılar tüm Vardiyalarını Outlook gibi seçtikleri takvimde görüntüleyebilirler. Yöneticiler, vardiyaları tek seferde otomatik olarak onaylayabilir ve işletmelerinin ihtiyaçlarını karşılamak için kendi Vardiya şablonlarını oluşturabilir.


7-Healthcare Solutions with Teams
 • Microsoft Teams EHR konektörü

COVID-19 salgınına yanıt olarak, birçok sağlık hizmeti kuruluşu tele sağlık hizmetleri kurdu. Bu perspektifte Microsoft, kliniksellerin ilgili EHR platformları aracılığıyla sanal hasta ziyaretleri gerçekleştirmelerine olanak sağlamak için Teams’i elektronik sağlık kayıtları (EHR) sistemlerine entegre ediyor. Epic App Orchard sistemi, bu şekilde Teams ile entegre olacaktır. Kullanıcıların doğrudan Epic EHR sisteminden Teams’de sanal bir ziyaret başlatmasına olanak tanır.

 • Nuance Dragon Ambient eXperience (DAX)

Microsoft’un geçtiğimiz hafta Nuance Communications ile ortaklaşa başlattığı Nuance Dragon Ambient eXperience (DAX), şimdi Teams ile entegre olacağı bekleniyor. İşlevsellik, doktorların konsültasyonlar sırasında Ekip iş akışlarından DAX’ı etkinleştirmesini sağlar, böylece yapay zeka konuşmayı bağlam içinde yakalarken hastaya odaklanabilirler. Doğrudan Microsoft Teams içinde otomatik klinik dokümantasyon oluşturur. Entegrasyon şu anda özel önizlemede mevcuttur.

8-Microsoft Teams ile Güvenlik ve Uyumluluk Çözümleri
 • Customer Key Support

Microsoft, Teams verilerini Microsoft veri merkezlerinde kullanımda değilken şifreleyerek güvende tutmaya yardımcı olur. Şimdi, Exchange Online, SharePoint Online ve OneDrive’a benzer şekilde müşterilerin Teams için kendi anahtarlarını kullanarak bir şifreleme katmanı eklemelerini sağlamak için bu özelliği genişletiyoruz. Ekipler için Müşteri Anahtarı, bu yılının sonundan preview olarak tanıtması bekleniyor.

 • Microsoft Graph API for Teams Data Loss Prevention

Microsoft, Teams’deki mesajlar için Graph Change Notification API’nin genel önizlemesini duyurdu. Bu süreç, geliştiricilerin Teams mesajlarını neredeyse gerçek zamanlı olarak dinleyebilmesi ve uygulamalar geliştirmelerine olanak tanıyarak, kullanıcılardan bahsedilmeyen mesajları dinleyen botlar gibi senaryolar etkinleştirir. Microsoft Graph Patch API, geliştiricilerin Teams mesajlarına veri kaybı önleme (DLP) eylemleri uygulamalarına olanak tanıyor. Birlikte, bu iki API, artık genel olarak kullanılabilen Teams DLP için Microsoft Graph API’yi oluşturur.

 • Microsoft Graph API for Teams Export

Microsoft Teams için Enterprise Information Archiving (EIA) birçok kullanıcı için çok önemli bir senaryodur; saklama, indeksleme, sınıflandırma ve düzenleyici gereksinimleri çözmelerine olanak tanır. Teams Export API, Ekler, GIF’ler, emojiler ve kullanıcı bahsiyle birlikte Teams mesajlarının dışa aktarılmasını sağlar. Şu anda genel önizlemede bulunan bu API, Teams mesajlarını günlük olarak toplayabilir ve silinen etkileşimleri 30 güne kadar arşivleyebilir.

9-Teams Management 
 • Organizational branding for custom line-of-business Teams app catalog

Önümüzdeki birkaç ay içinde, BT yöneticileri, kuruluşlarının markasını kullanarak Teams’in özel iş kolu uygulama kataloğunu uyarlayabilecektir. Bu yeni seçenek, son kullanıcı deneyimini geliştirmeyi ve bir şirketin iş kolu uygulamalarının organik keşfini artırmayı amaçlamaktadır.


 • Bulk policy assignment

İlkeler, yöneticilerin, kullanıcılarına sunulan Teams özelliklerini kontrol etmesine olanak tanır. Yöneticiler artık 50.000 kullanıcıya kadar gruplar halinde politikalar uygulayabilir.

 • Call Quality Dashboard enhancements

Çağrı Kalitesi Panosu, Microsoft Teams için şirket çapında çağrı ve toplantı kalitesini gösterir. Yakın zamanda planları aramak ve gelişmiş verileri çağrı kalitesi kontrol paneline yönlendirmek için yeni PSTN verilerini yayınlandı. Bu yılın sonuna kadar, canlı etkinlik sorunlarını giderme ve iyileştirme için gerçek zamanlı verilerlerde incelenecektir.

10-Power Platform ve özel geliştirme süreçleri
 • Meetings extensibility with apps in meetings

Geliştiriciler, uygulamalarını Teams toplantılarına entegre edebilecek ve kayıt, roller ve izinler dahil olmak üzere toplantılara ilişkin derin bir farkındalığa sahip senaryolar oluşturabilecekler. Microsoft, toplantı içi yan panel, toplantı sekmeleri ve içerik bildirimleri gibi yeni toplantı yüzeylerini de tanıtacağını söylüyor. Bu geliştirmeler, geliştiricilerin benzersiz senaryolar oluşturmasına ve son kullanıcılara daha zengin bir toplantı deneyimi sağlamasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.


 • Enhanced Power BI app for Teams

Teams için Power BI uygulamasında yapılan geliştirmeler, şirketinizin tamamından verileri keşfetmeyi ve doğrudan Teams’in içinden Excel veri kümelerinden görselleştirmeler oluşturmayı kolaylaştıracaktır. Bu güncellemeler, çalışanların daha etkili bir şekilde işbirliği yapmasına ve gerçek zamanlı öngörülere dayalı kararlar almasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır.


 • Teams için Power Automate uygulaması 

Teams için yeni Power Automate uygulaması, yine bu yıl içinde kullanıma sunulacak ve Teams’deki çalışmayı otomatikleştirmek için gelişmiş bir şablon seti sunulur. Microsoft ayrıca, bir Teams toplantısı oluşturma gibi eylemlerin yanı sıra mesaj eylemleri ve uzantılar gibi ek giriş noktaları da dahil olmak üzere “işi otomatikleştirmenin yeni yollarını” kullanıma sunacaktır.


 • Single Sign-on for Teams apps through Azure Active Directory

Azure Active Directory ile entegrasyon sayesinde, Teams artık çoklu oturum açmayı (SSO) destekliyor. Bu özellik, geliştiricilerin, kullanıcıların Microsoft uygulamalarında ve hizmetlerinde Teams için kullanılan hesapla oturum açmasına olanak tanıyan uygulamalar oluşturmasına olanak tanır.

 • Approvals in Microsoft Teams

Ekim ayında genel kullanıma sunulacak ve böylece kullanıcının doğrudan Teams’den kolayca onay oluşturmasına, yönetmesine, paylaşmasına ve bunlara göre işlem yapmasına olanak tanıyacak. Onay akışları bir sohbetten, kanal sohbetinden veya Onaylar uygulamasından başlayabilir.

Kaynak : https://techcommunity.microsoft.com/t5/microsoft-teams-blog/get-faster-results-with-approvals-in-microsoft-teams/ba-p/1680743

 • GitHub for Teams

Bu ayın başlarında piyasaya sürülen GitHub Teams uygulaması, geliştiricilere projeleri genelinde işbirliği yapmaları ve iş akışlarını kolaylaştırmaları için tek bir merkezi yönetim sağlıyor. Kullanıcılar bunu AppSource’tan veya doğrudan Teams uygulama mağazasından indirebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir