Azure Traffic Manager Nedir? Traffic Manager ile App Services Yönetim nasıl yapılır

Azure Traffic Manager Nedir.

   Azure Traffic Manager, DNS katmanında çalışarak gelen DNS isteklerini tercih ettiğiniz yönlendirme metoduna göre hızlı ve verimli bir şekilde yönlendirme süreçlerinde kullanılan bir Azure hizmetidir. Ayrıca Traffic Manager ile müşteri trafiğinizi yönlendirerek birden fazla konuma (birden fazla bulut hizmeti veya birden fazla Azure web uygulaması gibi) dağıtabilir. Traffic Manager, coğrafi yönlendirme metodunu kullanarak coğrafi sınırlama gereksinimleriniz konusunda da sizlere yardımcı olabilir.

Traffic Manager Routing Methods


  Azure Traffic Manager trafiği yönlendirmek için aşağıdaki method’ları kullanır.

 • Priority: Ortamınızdaki tüm trafiği önceliklendirmek istediğinizde bu özellik kullanılır. Belirlenen Endpoint’ten ile birlikte birinci hizmetin kapandığında ya da iletişimi koptuğunda, Traffic Manager trafiği ikinci bitiş noktasına yönlendirir. Priority değeri en düşük olan hizmet ilk çalışır.
 • Performance: Servisleriniz ya da uygulamalarınız farklı bölgelerde hizmet veriyor ise Performance Method’u ile birlikte kullanıcılarınızı en yakın hizmet noktasına yönlendirerek hızlı bir erişim sağlamaktadır.
 • Weighted: Trafiği eşit şekilde dağıtmanıza veya önceden tanımlanmış bir ağırlık kullanmanıza olanak tanır. Weighted yönteminde, Traffic Manager Profil yapılandırmasındaki her son noktaya bir ağırlık atanır. Ağırlık 1 ila 1000 arasında bir tam sayıdır. Bu parametre isteğe bağlıdır olarak sunulur. Bu parametre belirtilmezse, Trafik Manager varsayılan olarak ‘1’ ağırlık değerini kullanır. Ağırlık arttıkça, öncelik de artar.
 • Geographic: Kullanıcılar, DNS sorgularının kaynaklandığı coğrafi konumdan yola çıkarak belirli bitiş noktalarına yönlendirilir. Bu Traffic Manager müşterilerini, bir kullanıcının coğrafi bölgesini tanımlaması ve onları buna göre yönlendirmenin önemli olduğu senaryoları kullanılır. Bir profil Geographic yönlendirme için yapılandırıldığında, o profil ile ilişkilendirilen her uç noktanın kendisine atanmış bir coğrafi bölgesi olması gerekir.
 • Multivalue: Traffic-routing yönetimi tek bir DNS sorgusu yanıt olarak birden çok sağlıklı uç noktaları ulaşmasını sağlar. Multivalue traffic-routing method’u, yalnızca ‘External’ türündeki tüm endpoint’leri ve IPv4- IPv6 adresleri olarak belirtilmişse çalışır.
 • Subnet: Bu özellik ile bir Profil üzerinde belirli uç noktalara son kullanıcı IP adres aralıkları bir dizi olarak sunulur. Traffic Manager bu Profil için bir DNS sorgusu alırsa, bu istediğin hangi kaynak ip adresine ait olduğunu inceleyerek bir yanıt döndürür. Kısıtlı erişimlerde veya istenilen bölgelerden erişim sağlanması durumundaki senaryolarda bu özellik kullanılır.

Azure Traffic Manager Endpoints

Her bir uygulama dağıtımı için Traffic Manager da bir ‘EndPoints’ yapılandırmanız gerekir. Traffic Manager tarafından desteklenen üç tür EndPoints kullanılır.

Bunlar;

 1. Azure EndPoints: Azure da barındılarn servisler için kullanılır. Ayrıca kendi içinde 4 adet Target Resource Type bulunmaktadır.
 • Cloud Service
 • App Service
 • App Service Slot
 • Public IP Address
 1. External Endpoint: IPv4 / IPv6 adresleri veya şirket içi ya da farklı bir lokasyon ile Azure dışında barındırılan hizmetler için kullanılır.
 2. Nested Endpoint: Büyük ve karmaşık yapılarda dağıtım gereksinimlerini desteklemek ve esnek trafik yönlendirme planları oluşturmak için kullanılır.

Bugünkü demo ortamımızda 2 farklı lokasyonda barınan Web App servislerimizi Azure Traffic Manager’in yönlendirme methotu olan
Priority özelliği ile yönlendirme adımlarını uygulayacağız. 1. Web App servisimizi Central US lokasyonunda, 2. Web App servisimizi ise East US lokasyonunda oluşturup, Traffic Manager ile yönlendirme işlemini gerçekleştireceğiz.
PrimaryWeb1 isminde bir Web App servisi oluşturulur.Hemen ardından SencondaryWeb2 isminde bir Web App servisi daha oluşturulur.Get Publish Profile ile oluşturulan web sitesinizi düzenleyebilirsiniz. İndirilen dokumanda sizlere sunulan Ftp’ye erişim sağlayarak düzenleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz.Resimdeki PrimaryWeb1 URL’ye tıkladığınızda 1. Web siteye erişim sağladığını göreceksiniz.SecondaryWeb2 URL’ye tıkladığınızda ise 2. Web sitesine erişim sağladığını göreceksiniz.Traffic Manager Profiles – Add diyerek yeni bir Traffic Manager Profiles oluşturulur. Bu Profiles içine tıkladığınızda Settings-EndPoints-Add adımlarını takip ederek Traffic Manager- EndPoints yapılandırması belirlenir. Not: Bir uygulama dağıtımı yapmak için Traffic Manager üzerinde bir ‘endpoint’ yapılandırmanız gerekir.Azure üzerinde barınan bir servis’e yapılandırma sağladığımız için type kısmı Azure EndPoints olarak bırakılır. Ardından kaynak kısmı ve Priority değeri girilir. (Öncelik değeri “1”)Aynı işlemler 2. Web sitesi içinde uygulanır. Bu sefer Priority değeri 2 olarak girilir.Oluşturduğumuz Traffic Manager Profiles (Techwebappsite) içine tıkladığımızda Endpoint’lerimizi ve onlara bağlı değerleri görüntülemekteyiz.Techwebappsite Profiles üzerinde oluşturulan yeni URL tıkladığımızda (http://techwebappsite.trafficmanager.net) Priority değeri “1” olan primaryweb1 sitesine yönlenecektir.Yapıdaki senaryo gereği primaryweb1 sitesine bir şey olduğunda veya erişimi kesildiğinde otomatik olarak secondaryweb2 sitesine yönlendirme sağlamasını gözlemleyeceğiz. Primaryweb2 sitesini kapatıyoruz.Aynı URL tekrardan tıkladığımızda (http://techwebappsite.trafficmanager.net) secondaryweb2 sitesine erişim sağladığını göreceksiniz. Primaryweb1 sitesi aktif olduğunda tekrardan öncelik değeri devreye girip, ilk açılan site primaryweb1 sitesi olacaktır.

Referanslar

https://docs.microsoft.com/en-us/azure/traffic-manager/traffic-manager-overview

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir