Microsoft Teams’deki sekmeler nasıl kullanılır (Tips and Tricks)

Sekmeler, ekip üyelerinin bir kanal içinde veya bir sohbetteki özel bir sayfa üzerinden servislere erişmelerini sağlar. Bu, ekibin doğrudan araçlar ve verilerle çalışmasına ve kanal veya sohbet bağlamında kendileriyle ilgili konuşmalar yapmasına olanak tanır. Sahipler ve ekip üyeleri, bulut hizmetlerini entegre etmek için bir kanala, özel sohbete ve grup sohbeti sekmeleri ekleyebilir. Kullanıcıların ihtiyaç duydukları verilere kolayca erişmelerine ve yönetmelerine yardımcı olmak veya en çok etkileşimde bulunmak için sekmeler eklenebilir. Bu bir Power BI raporu, bir gösterge panosu veya hatta eğitim videolarını yayınladığınız bir Microsoft Stream video kanalı olabilir.

Sizde Sekmelerle Çalışın;

  • Her yeni kanalda, varsayılan olarak iki sekme bulunur: Konuşmalar ve Dosyalar.


  • Her özel sohbette, varsayılan olarak, Konuşma, Dosyalar, Organizasyon ve Etkinlik olarak dört sekme düzenlenir.


  • Sahipler ve ekip üyeleri, kanalın veya sohbetin üstündeki Sekme ekle ‘yi tıklayarak bir kanala veya sohbete daha fazla sekme ekleyebilir .
  • Excel, PowerPoint, Word ve PDF dosyaları , sekmelere dönüştürülebilmeleri için önce Dosyalar sekmesine yüklenmelidir . Alternatif olarak, mevcut herhangi bir yüklenen dosya, aşağıda gösterildiği gibi tek bir tıklamayla bir sekmeye dönüştürülebilir.


  • Bir web sitesi eklemek için, URL’nin bir https ile başlaması gerekir, böylece değiştirilen bilgiler güvenli kalır.
  • Bir ekip üyesi kanalına veya sohbetine özel bir sekme eklemeye çalıştığında ayrıntılı talimatlar verilir. Bir kanala özel bir sekme eklendiğinde , ekip üyelerinin içerikle ilgili tartışmalara odaklanmalarını sağlayan bir Sekme oturumu oluşturulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir