Office 365 Customer Lockbox – Müşteri Kasası İstekleri

Office 365 Müşteri Kasası İstekleri inceliyor olacağız. Office 365 E5 ile beraber gelen bir ürün olup, Office 365 yöneticisi olarak bir Microsoft destek mühendisinin verilerinize nasıl erişeceğini denetlemenize olanak sağlar. Office 365 E5 planınız yoksa herhangi bir Office 365 Kurumsal planıyla ayrı bir müşteri kasası aboneliği satın alabilirsiniz. Zaman zaman karşılaştığınız sorunu düzeltmek için Microsoft destek ekibinden bilgi alabilirsiniz. Bazı durumlarda, destek mühendisinin sorunu incelemek ve çözmek için Office 365 içeriğinize erişmesi gerekir. Müşteri kasası istekleri, destek mühendisinin verilerinize erişmesine izin verip vermeyeceğinizi denetlemenize olanak sağlar.

Office 365 Customer Lockbox (Müşteri Kasası İstekleri) açma veya kapatma

Office 365 Customer Lockbox özelliği aktif etmek için, Office 365 Admin Center üzerinden Service Settings – Customer Lockbox bölümüne gelerek, Müşteri Kasası istekleri özelliğini açıp kapatabiliriz.


Müşteri kasası isteklerini açtığınızda, Microsoft’un bir sorunu düzeltmeden önce, içeriğinize erişmek için izninizi alması gerekir.

Office 365 Customer Lockbox (Müşteri Kasası İsteğini ) onaylama veya reddetme

Müşteri kasası isteklerini, Office 365 yönetim merkezi üzerinden Dashboard – Data Access Requestsbölümüne gelerek gelen istekleri görebiliriz.


Bu istekleri Action kısmından ise, onaylayabilir ya da reddedebilirsiniz.

NOT: İsteği reddederseniz veya 12 saat içinde onaylamazsanız, erişim otomatik olarak iptal edilir. Böyle bir durumda, bir mühendisin içeriğe erişimine izin vererek çözüm sağlayabilirsiniz.

Örnek Müşteri Kasası İsteği

Bir müşteri kasası isteği adımları şunlardır.

  1. Şirketiniz veya okulunuzdaki bir kişi Office 365 posta kutusu ile ilgili bir sorun yaşıyor.
  2. Bazı sorun giderme adımlarından sonra sorunu çözemiyorsunuz ve Microsoft destek ile bir destek isteği açıyorsunuz.
  3. Destek mühendisi hizmet isteğinizi gözden geçirir ve sorunu onarmak için Exchange Online içeriğinize erişmesi gerekmektedir.
  4. Destek mühendisi, müşteri kasası istek aracında oturum açar ve size beklemede bir müşteri kasası isteği olduğunu bildiren bir e-posta gönderir. Tüm istekler, size ulaşmadan önce Microsoft destek yöneticileri tarafından gözden geçirilir.
  5. Müşteri kasası istek aracı, size bekleyen bir kasa isteği olduğunu bildiren bir e-posta gönderir.
  6. Office 365 yönetim merkezinde oturum açarsınız ve isteği onaylarsınız.
  7. Destek Mühendisi onay iletisini alır, Exchange Online ‘da oturum açar ve sorunları düzeltir. Sorun çözülür çözülmez, müşteri kasası isteği kapanır ve erişim iptal edilir.

Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir