Operation Management Suite (OMS) Agent Kurulumu

Operation Management Suite (OMS) Agent Kurulumu. Bu yazıda Microsoft OMS Agent’ın Azure’da ve On-Prem’de bulunan sunucularınıza nasıl kurulacağını göreceksiniz.

Tüm detayları içeren .PDf formatındaki OMS dokümanını indirmek için buraya tıklayın.

1. Azure Platform’da bulunan sunucularınız için

Azure portalında Oluşturulan Workspace (çalışma alanı) alanına girilir.


Workspace Data Sources grubundan Virtual Machines tıklanır. Burada bağlantı sağlayacağımız sunucular görülür ve Agent kurulumu yapılacak sunucu seçilip Connect butonuna tıklayarak kurulum gerçekleşir.


Agent kurulumu tamamlandıktan sonra portal üzerinden aktivasyonu tamamlamam için Settings – Data – IIS Logs yollarını takip ederek Collect W3C format IIS log file linki işaretlenip, kaydedilir.


Birkaç dakika sonra Connected Sources – Windows Servers bölümünde 1 Adet sunucu üzerine Agent kurulumunun yapıldığı görünmektedir.

2. On-Prem ortamlarda bulunan sunucularınız için

Operation Management Suite Portalı üzerinde Settings – Connected Source – Windows Servers – Download Windwos Agent linkine tıklayarak Agent’imizi sunucumuza indirip ve yönetici olarak çalıştırıyoruz.Agent kurulumu için ‘ileri’ diyoruz.


Yazılım lisansını kabul ediyoruz. ‘I Agree’ diyoruz.


Agent’in kurulacağı yeri belirtiyor kurulumdan sonra zaten bu yere bakıyor olacağız. C:\Program Files\Microsoft monitoring Agent\ klasörü altına kurulumu yapıyor olacaktır.


Agent kurulum için karşımıza 2 seçenek geliyor.

Connect the agent to Microsoft Azure operational Insights: Azure ile bağlantı sağlıyorsanız bu checkbox’ı işaretlemeniz gerekir,

Connect the agent to System Center Operations Manager: Bu checkbox’da ise System Center Operations manager ürünü kullanıyorsanız ve işlemleri bu yönde uygulacaksanız bu seçenekten ilerlemenız gerekir.


Portal üzerindeki oluşturulan ID ve Key’i Agent kurulum penceresinde istenilen yere kopyalıyoruz.Daha sonra ‘ileri’ diyoruz.


Microsoft Update’lerini henüz istemediğimi belirtiyorum ve ‘ileri‘ butonu ile ilerliyorum.


Kuruluma geçmeden önce kısa bir rapor sunuyor bize, Raporu inceleyerek ‘Install’ butonuna tıklıyoruz.


Agent kurulumu başarılı bir şekilde tamamlanıyor. ‘SON’ butonu ile sonlandırıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir