Operations Management Suite ile Azure Diagnostic ve Azure Storage

Azure Storage,yüksek optimizasyon değeri olan ve yüksek güvenlik seviyeli bir depolama altyapısıdır. Aynı zamanda ise veri kaybolma süreçlerini en alt düzey de olan bir sistem haline gelmiştir. Azure üzerinde bir storage hesabı yaratarak online olarak yedek alma, depolama yapma ve Azure platformu üzerindeki depolama gereksinimlerinin barındırılması gibi veri alanlarını yönetmek için kullanabiliriz.

Bu yapımızda ise OMS ile Azure sanal makinelerimizin üzerinde bulunan Azure Storage üzerindeki verileri çekebilmesini sağlayacağız. Azure Diasgnostic tarafından Azure Storage üzerinde oluşturulan Diasgnostic verileri OMS ile portal üzerine alınabilir ve analizini gerçekleştirebilirsiniz.


Microsoft Azure portal üzerinde Storage bölümünden Data Services – Storage – Quıck Create kısmından Storage oluşturuyoruz. Azure Diagnostic ile oluşturulan verilerin toplanması için Azure Portal üzerinden Azure Diagnostic özelliği aktifleştirmemiz gerekiyor.


Microsoft Azure Portalı Üzerinde emrblms1 isimli WM makinemize geliyoruz. Settings – Diagnostics tabına tıklıyoruz.


Sonrasında Diagnostics Storage Account kısmından oluşturduğumuz Storage ‘mizi gösterip,kaydediyoruz.


Ardından Operational Insıghts bölümünden,TeamOms isimli Workspace üzerine gelerek Storage kısmından Add a storage Account butonuna tıklıyoruz.


Add Storage Account penceresinde oluşturmuş olduğumuz storage gösteriyoruz. Dilerseniz Linux, ETW ya da Service Fabric event log da toplayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken Data Type kısmından ilgili log’ları seçmeniz.


IIS logs’ları için gerekli yapılandırmayı gerçekleştiriyoruz.


Gerekli işlemlerin sonunda yaklaşık bir saat sonra Operations Management Suite ekranında eklediğimiz storage görebilirsiniz.

Teşekkürler…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir