Operations Management Suite (OMS) ile Office 365 Kullanımı

Operations Management Suite (OMS) ile Office 365 kullanımı. Microsoft Operations Management Suite‘in Solutions Gallery Solutions GallerySolutions GallerySolutions Gallerytarafında Coming Soon olarak görüntülediğimiz Office 365 artık kullanabilir durumdadır. OMS sayesinde birçok veri merkezinizden ya da bulut platformu üzerinden toplandığımız log’ları artık, Office 365 tarafında yapılan aksiyonların takibini sağlayarak ilgili log’ları topluyor olacağız. Office 365 Solutions Gallery’nin desteklediği iş yükleri ise Azure AD, Exchange ve SharePoint ‘tir. İlgili Office 365 hesabınızı ekledikten sonra hiç şey yapmanıza gerek kalmayacaktır, zaman içerinde belirli aralıklarla Office 365 log’ların toplandığını göreceksiniz.

Operations Management Suite Portalı girerek, Office 365 Solutions Gallery’ni dashboard’a ekliyoruz.


Dashboard’umuza eklenen Office 365(Preview) Solutions’na bağlantı sağlamak için Connectec Sources link’i üzerinden Connect Office 365 butona tıklayarak Office 365 hesabımızı giriyoruz.


Giriş yaptığımız Office 365 hesabı ile ilgili gerekli bilgileri ve izinleri kabul ederek bağlantımızı gerçekleştiriyoruz.


İlgili Account’umuzu eklendiğini görebiliyoruz. Farklı Office 365 Account da ekleyebiliyoruz.


Kısa bir süre içinde ilgili Office 365 Account ‘u üzerinde alınan aksiyonları OMS Portalında görebilirsiniz.


Office 365 Solutions Gallery altında;

  • Operations: Tüm izlenen Office 365 hesapları hakkında bilgiler toplar ve analizleri gösterir.
  • Azure AD: Azure Active Directory ile birlikte kullanıcı oturum açma denemesi veya şifte değişikliği gibi işlemleri görebilirsiniz.
  • Exchange: Add-Mailbox Permission, Set-Mailbox vs. aksiyonları ve Exchange Server faaliyetlerinin dökümünü gösterir.
  • SharePoint: Bu bölümde ise Sharepoint belgeleri üzerindeki tüm faaliyetleri gösterir. Herhangi bir dosyaya kim tarafından erişildiği ve hangi ip tarafından bu dosya üzerinde işlem sağlandığını görebilirsiniz. Örneğin, organizasyon veya popüler SharePoint siteları dışında paylaşılan dosyaları takibini sağlayabilirsiniz.


Yaptığımız işlemlerin sonucunda Operations Management Suite sayesinde Office 365 ile beraber çalışan Azure AD, Exchange ve SharePoint gibi ürünlerin log’ları görebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir