SCCM Software Update Point (SUP) Nedir? Nasıl Yapılandırılır Part-8

SCCM makale serimizin değerli konularından biri olan Software Update Point (Yazılım Güncelleştirme) rolunden bahsediyor olacağım. Software Update Point, SCCM ortamlarına bağlı kullanıcı bilgisayarın yazılım güncelleştirme süreçlerinin takibini ve yönetimini kolaylaştırır. SUP rolu update’lerin alınmasında, düzenlenmesinde, yönetim ve dağıtım süreçleri için gerekli bir olan roldur.

Yazılım güncelleştirme yönetim süreci, operasyonel verimliliği korunmak ve güvenlik sorunlarını aşmak için gereklidir. Yazılım güncellemeleri uyum değerlendirmesi yapmak ve yazılım güncellemelerini clientlara dağıtmak için central administration site ve on the primary site‘larda yazılım güncelleme noktası gereklidir. Yazılım güncelleme noktası ikincil sitelerde isteğe bağlı olarak kurulur.

Yazılım güncelleştirme işlemleri WSUS yüklü sunucuda gerçekleştirilir.

Kısa bir anlatımdan sonra Software Update Point (SUP) yapılandırmasına geçelim.


İlk olarak Administration – Server and Site System Roles – Varolan sunucu üzerinde Add Site System Roles Wizard’ı çalıştırın.


Proxy Sekmesinde varsayılan ayarları değiştirmeden ilerleyin.


System Roles Selection bölümünde iste Software update point seçeneği işaretlenip, ilerleyin.


Software update point bölümünde karşımıza 2 seçenek çıkmaktadır. WSUS Configuration ve Client Connection Type, WSUS bölümünde güncel yapılandırma sağladığınız varsayarak resimde işaretli bölüm seçilir. Client arası bağlantı ayarları için varsayılan bırakıp, ilerleyin.


Varsayılan ayarlarla ilerleyin.


İlk seçenekte Synchronise from Microsoft Update olarak default bir şekilde bırakılır. WSUS reporting events, bölümünde ise update tarafında bir raporlama oluşturmak için yapınıza göre ilgili seçeneği seçip, ilerleyebilirsiniz.


Synchronization settings bölümünde Enable Synchronization on a schedule seçeneği işaretlenir. Ayrıca Alert when synchronisation fails on any site in the hierarchy özelliğini işaretlemenizi tavsiye ederim. Bu değişikliklerle birlikte ilerleyin.


Bu bölümde Do not expire superseded software update until the software update is superseded for a specified period seçeneğini 1 ay olacak şekilde düzenliyorum. Bununla birlikte WSUS Cleanupstemizleme özelliğini de aktif ediyorum.


Update files bölümüne Download full files for all approved update seçeneği ile ilerliyorum.


Tüm sınıflandırmaları kaldırın ve boş bir şekilde ilerleyin. Sınıflandırma işlemini daha sonra gerçekleştireceğiz.


Ürünler default olarak bırakılıp, ilerleyin.


Kurulum ile ilgili kısa bir özeti gözde geçirikten sonra ilerleyin.


Başarılı bir şekilde kurulum gerçekleşirildi.


C: \ Program Dosyaları \ Microsoft Configuration Manager \ Logs \ WCM.log bölümünde SUP (Software Update Point) ‘nın kurulumunu görebilirsiniz.


Configuration Manager paneline geri döndüğümüzde Software Library – All Software Updates – Synchronize Software Update butonuna tıklayın. Çıkan uyarıya Evet diyerek Synchronization başlatılır.


Monitoring – Software Update Points Syncronization Status altında süreci takip edebilirsiniz.


Veya daha ayrıntılı bilgi için C: \ Program Dosyaları \ Microsoft Configuration Manager \ Logs \ Wsyncmgr.log’unu inceleyebilirsiniz.


Synchronization durumu başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Kurulumun başlarında bir grup Sınıflandırmayı işaretlemiş olsaydık, senkronizasyon süresi daha da uzun olacaktı.


Yapılandırma süreçlerime devam edelim. Configuration Manager üzerinde Administration – Sites altında varolan Primary Site’a sağ click Configure Site Components – Software update Point ‘e tıklayın.


Classifications sekmesini seçin ve ihtiyacınız olanları işaretleyin.


Products sekmesini seçin ve aşağı kaydırın. Ardıdan yapınız için uygun ürünleri seçin.OK butonuna tıklayın ve açık pencereyi kapatın.

Ürün ve sınıflandırmaları seçtiğimize göre Synchronizationu tekrar başlatıyorum. Configuration manage üzerinde Software Library – All Software Updates – Synchronize Software Update butonuna tıklayarak sync işlemini yeniden başlatıyorum.


C: \ Program Dosyaları \ Microsoft Configuration Manager \ Logs \ Wsyncmgr.log’unu tekrardan incelediğimizde WSUS Synchronizationu göreceksiniz. Bu işlem biraz uzun sürecektir.


Ve tüm adımları başarılı bir şekilde yapılandırıp, All Software Updates bölümünü kontrol ettiğinizde tüm güncellemeleri görebilirsiniz. Böylelikle SCCM ile WSUS entegrasyonu başarılı bir şekilde yapılandırılmış oluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir