SCOM ile Operations Management Suite Entegrasyonu

Önceki Operations Management Suite makalelerimizde Windows, Linux, Azure, Hyper-V, VMware ve Amazon gibi veri merkezlerinde OMS entegrasyonu sağlarken bir agent yardımı ile veri toplayıp analiz edebiliyorduk, System Center Operations Manager (SCOM) üzerindeki verilerinizi ise doğrudan, Operations Management Suite ile ilişkilendirerek verilerinizi analiz edebilirsiniz.

Bu yazımızda ise Scom ile Operations Management Suite entegrasyonunu gerçekleştiriyor olacağız. İlk olarak local ortamınızda bulunan scom makinamızın güncelleştirmeleri ve rollup update’lerin yapılması gerekir.


Rollup Update ;

  1. Operations Manager consolundan Administration tıklanır.
  2. Ardından Administration altında Management Pack linkini göreceksiniz.
  3. Management Pack sağ click Import Management Packs ‘e tıklanır.
  4. Select Management Packs – Add diyerek “Program Files\Microsoft System Center\Service Manager 2016\Operations Manager 2016 Management Packs” Klasörüne indirdiğiniz rollup’ı gösteriyoruz.
  5. Yâda Dawnload Mangement Packs link’i ile indirebilirsiniz.Install butonu ile Rollup’larımı başarılı bir şekilde yüklüyoruz.


Güncelleştirmelerimizi ve Rollup’larımızı yükledikten sonra sunucumuzu yeniden başlatıp, System Center Operation Manager consolunu açtığımızda, Administration tabı altından Operations Management Suite link’inin eklediğini göreceksiniz. Operations Management Suite ile bağlantı sağlamak içinde aynı pencere üzerinden Register to Advisor Service link’ine
tıklıyoruz.


Karşımıza gelen pencerede ise Operations Management Suite kullanıcı adı ve şifremiz ile giriş yapıyoruz.


Ardında Varolan Workspace hesabımızı gösteriyoruz. Böylece Scom ile OMS bağlantımızı gerçekleştirmiş oluyoruz.


Şuan sadece OMS ile bağlantı sağladık, Fakat Scom makinemizi OMS ile entegrasyonunu tamamlanamadık. Operations Management Suite – Connection link’i üzerinde Add a Computer/Group tıklıyoruz.


Search ederek Scom makinamızı bulup, ekliyoruz.


Daha sonrasında ise Microsoft Operation Management Suite portalı üzerinden Connected Sources butonu altında System Center Operations Manager bölümüne geldiğimizde ilgili Scom makinamızın eklendiğini görebiliyoruz.


Bu sayede System Center Operations Manager makinamız ile ilgili tüm verilere kısa süre içinde sahip olup, gerekli analizleri yapabiliriz.

Umarım Faydalı olmuştur.

Teşekkürler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir