Veeam Agent For Microsoft Windows Kurulumu Nasıl Yapılır – Bölüm 2

Veeam Agent For Microsoft Windows makalemizin ilk serisinde ürün ile ilgili gerekli açıklamalar ve tanımlamalar yapılmıştır. Bu makale serimizde ise ürün ile ilgili sistem gereksinimleri ve kurulum adımları sizlerle paylaşıyor olacağım.

Veeam Agent For Microsoft Windows için Sistem gereksinimleri

 1. CPU: x86–64 işlemci
 2. Bellek: 2 GB RAM
 3. Disk Alanı: Ürün yüklemesi için 150 MB
 4. Ağ: 1 Mb/sn veya daha hızlı
 5. Sistem yazılımı: BIOS veya UEFI
 6. Sürücü şifreleme: Microsoft BitLocker (isteğe bağlı)
 7. İşletim Sistemi: Microsoft Windows istemcisi ve sunucusu işletim sistemlerinin 64 bit ve 32 bit sürümleri desteklenir. Listenin tamamı için kullanıcı Kılavuzu’na bakın.
 8. Yazılım: Aşağıdaki gerekli üçüncü taraf yazılımı, kurulum programında yer almaktadır ve ürün yüklenirken otomatik olarak yüklenir:
 • Microsoft .NET Framework 4.5.2
 • Microsoft SQL Server 2012 Management Objects
 • Microsoft SQL Server System CLR Types
 • Microsoft SQL Database: Microsoft SQL Server 2012 Express LocalDB Edition (ürünle birlikte yüklenir).

Not: Microsoft Windows için Veeam Agent’ı Veeam Backup & Replication ile birlikte kullanmayı planlıyorsanız Veeam yedekleme sunucusuna Veeam Backup & Replication 9.5 Güncelleme 2 veya daha üstü bir sürümü yüklemeniz gerekir.


Kurulumu için Weeam Agent For Windows 2.0 yazılımı çalıştırın.


Windows Agent’in kurulum penceresi açıldığında lisans sözleşmesindeki şartları kabul edip, yükle butonu ile kurulumu başlatabilirsiniz.


Kurulum tamamlanıp, servisler başlatıldıktan sonra hemen yeni bir yedekleme işlemi için bir Target ekleyip, ilk yedeğimizi almamızı önerir. Biz bu seçeceği işaretleyerek atla diyerek Configure Backupişlemini daha sonra gerçekleştireceğimizi belirtiyoruz.


Bir sonraki ekranda ise Recovery Media özelliği otomatik olarak sunulmaktadır. Recovery Media; İmage bazlı alınan yedekleri farklı donanımlı sunuculara geri yüklemede kullandığımız bir iso yazılımıdır. Örneğin; Full Backup aldığımız bir sunucumuz olduğunu düşünelim ve bu sunucumuza hiçbir şekilde ulaşılamadığı zamanlarda farklı donanımlı sunuculara o aldığımız yedeği Recovery Media sayesinde geri yükleyebiliriz. Recovery Media kurulumu için ilgili tiki işaretleyip, ilerliyorum.Account bilgilerimizi doğrulayarak, Recovery Media’mızı nereye oluşturacağımız belirtiyoruz.


Gerekli bilgilendirme raporunu bizlere sunmakta, kontrol ederek oluşturulması için Create butonuna tıklıyorum.


Recovery Media’sı başarılı bir şekilde oluşturdu.


Veeam Agent For Windows kontrol panelini ilk açtığımızda bizden ürünün lisansını isteyecektir. Aksi halde 1 aylık free versiyonunu kullanabilirsiniz.


Veeam sitesinden indirdiğim 6 aylık lisansımı Server lisanslaması için doğruluyorum.


Gerekli prosedürlerin bitmesi halinde Configure Backup butonuna tıklayarak ilk Backup’ımı almak için adımlara başlıyorum.


Backup mode penceresinde Backup’ın nasıl alınacağını sormaktadır. Veeam Backup & Replication ekranın dan tanıyacağınız üzere;

 • Entire Computer: Full Backup anlamı taşıyan ve bare matel dediğimiz image bazlı yedekleme işlemidir.
 • Volüme level Backup: Volume bazlı yedek olarak tanımladığımız (C: D: veya E: vs gibi yedekleme için kullanılır.)
 • File level Backup: Dosya bazlı yedeklemelerde kullanılan bölümdür.


Destination kısmında ise Backup’ı nereye alınacağı bilgileri sunulmaktadır. Bunları sırasıyla;

 • Local storage: Yedek alınan makineye bağlı bir diske yedek alındığında kullanılır.
 • Shared Folder: Bir paylaşım üzerinden destek alındığında (Nas cihazı vs) kullanılır.
 • Veeam Backup Repository: Ortamda Veaam 9.5 update2 veriyonu olması şartıyla Veeam Backup ortamına da yedek alınabilir.
 • Veeam Cloud Connect Repository: Yedeklerinizi Cloud ortamına almak istediğinizde kullanılır. (Azure, AWG vs)


Local Storage’umu belirliyorum ve geriye dönük ne kadar yedek saklayacağımızı belirtiyoruz. (14) Ardından gelişmiş kontroller için Advanced butonuna tıklıyoruz.


Açılan bu pencerede ise Backup ve Storage özellikleri görünmektedir. Bunlar inceliyor olursak;

Backup

 • Synthetic Full Backup: Sunucumuzun ilk yedeğini aldığımızı varsayalım (Full olarak alacaktır) geriye dönük 7 gün de saklayacağımızı belirttiğimizde ve ilk gün Full Backup alacaktır diğer günlerde ise pazar gününe kadar arttırlı olarak devam edecektir. Bir daha ki pazartesi günü geldiğinde sistemimiz otomatik olarak Full Backup alması gerekir, Synthetic Full Backup özelliğini devreye aldığımızda ise ilk günkü Full backup’ımızı ile pazar günkü arttırımlı Backup’ımızı birleştirip yeni bir tane Full Backup oluşturmaktadır. Sistemimiz bir dahaki pazartesi günü 5 saatlik full Backup alacağı yerde 1 saatte bu işlemi tamamlamış olacaktır. Bu özellik hem performans anlamında hem de süreklilik adına ortamlarınıza fayda sağlayacaktır.
 • Active Full Backup: Veeam Endpoint backup’tan temel farkı bu aslında, Backup zincirinin sağlığı açısından belirli aralıklarda Active Full Backup’lar alınması gerekir. Bu full backup’ları haftalık ya da aylık olarak oluşturabilirsiniz

Storage

 • Data reduction: Veriyi yedeklerken ne kadar sıkıştırılması gibi ayarları bu kısımda yapabiliriz. Veeam tarafından önerilen sıkıştırma seçeneği ise resimdeki gibidir.
 • Storage optimization: Yedekleme işlemine göre uygun özellikleri seçebilirsiniz. Bu özellikler; Local Targe (16TB+ Backup File) – Local Target – Lan Target ve WAN Target olarak 4 şekilde sunulur.
 • Encryotion: Alınan yedeği şifreleyerek güvenlik önlemini çok daha yükseğe çıkartabilirsiniz. Sizin belirdiğiniz şifre ile verileriniz saklanmaktadır.


Guest Processing ekranına geldiğimizde Enable application-aware processing ve Enable file system indexing özelliklerini göreceğiz.

Enable application-aware processing: Örneğin, Active Directory servisinin çalıştığı bir sunucunun Full Backup yedeğini aldığımızda ve bu sunucunun içinde bir kullanıcının objesini ya da Attribute’nu restore etmek istediğimizde kullandığımız bir çözüm aslında, normal şartlarda AD üzerinden kullanıcıyı dönerken, bu özellik sayesinde o kullanıcının genel özelliklerine kadar restore edebiliyoruz.

Enable file system indexing: Yukaridaki örneğe nazaran, aynı ortamı ele alırsak, aldığımız yedekler üzerinde bir indexleme yapma özelliği sunulmaktadır.

Bu iki özelliğide aktif ederek ilerliyorum.


Son penceremizde ise, Hazırlamış olduğumuz backup’ı ne zaman çalışacağını belirtiyoruz. Bu işlemi aylık olarak ya da belirli periyodiklerde de uygulama özelliği bizlere sunmaktadır. Gerekli bilgileri girdikten sonra genel bir uygulama raporunu karşımıza çıkartacaktır. Bununla birlikte ilk Full yedeğimizi aldırabiliriz.

Veeam Agent For Windows tarafında anlatacaklarım bu kadar, umarım faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir