Windows Server 2012 NIC Teaming Nasıl Yapılır

Windows Server 2012 ile birlikte hayatımıza giren NIC Teaming özelliğinden bahsedeceğim. Windows Server 2012 öncesi NIC Teaming işlemini ayrı bir yazılım ile yapılıyordu. NIC Teaming: Birçok Ethernet kartını kullanarak tek bir Ethernet kartı oluşturup ve bu Ethernet kartlarını birbirleri ile yedekli çalışmasını sağlamaktır. Mesela; 4 Ethernet kartımız var diyelim. Bunları Team başlığı altında tek bir Ethernet kartına bağlarsak, 4 Ethernet kartından birine yada bir kaçına birşey olduğunda yada zarar gördüğünde sistemin normal bir şekilde çalışmasını sağlamaktır.

NIC Teaming uygulaması için,


Server Manager penceresinden Local Server NIC Teaming linkini “Enable” ediyoruz. Daha sonra test amaçlı olduğu için ben 4 adet Ethernet kartı ekledim.


NIC Teaming penceresinde ise “adapters and interfaces” bölümünden 4 adet Ethernet kartımızı görebiliyoruz.


Teams kısmından “Tasks” tıklıyoruz ve “New Team” diyerek bir tane Nic Teaming oluşturuyoruz.


Oluşturacağımız NIC Teaming ‘in adını belirliyoruz Member adapters altındaki 4 adet  Ethernet kartımızı işaretliyoruz. “OK “ diyerek Nic Teaming oluşturuyoruz.


NIC Teaming işlemimizi yaptık görüldüğü üzere 4  Ethernet kartımız “Active” durumdadır.


“Network Connetions” penceresini açıyoruz ve yapmış olduğumuz uygulamanın testini yapalım.


NIC Teaming işlemini yaptığım sunucumu sürekli ping’liyorum. (Ip -t ) 


Sürekli sunucum ile haberleşirken 2 Ethernet kartımı kapatıyorum. Ortamda 2 Ethernet kaldı ve sistemim hala devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir