Microsoft Teams’e Yolculuk

Şirketinizde Skype For Business kullanıyorsanız ve Microsoft Teams’e geçiş planınız var ise, Microsoft Teams’in upgrade senaryolarını mutlaka incelemesiniz. Bu yolculuğa başlamadan önce karar verme sürecinize rehberlik etmek adına, Skype Kurumsal’dan Microsoft Teams geçiş ile ilgili çeşitli modelar, kavramlar ve yöntemler bulunmaktadır. Geçiş sürecinizi bu senaryolara göre planlarsanız, sorunsuz bir şekilde Teams’e geçebilirsiniz.

Peki neden Microsoft Teams’e geçmeliyim?

Microsoft Teams, Skype Kurumsal’ın yeteneklerini genişleterek sohbet, toplantılar, çağrı yapma, iş birliği, uygulama entegrasyonu ve dosya depolama alanlarını tek bir arabirimde kullanımı sağlamaktadır. Ekip çalışması için yeni merkezi yönetimi olan Teams, kullanıcıların çalışma yöntemlerini kolaylaştırmaya, kullanıcı memnuniyetini artırmaya ve iş süreçlerini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte ekiplere bağlı kanallar oluşturabilir. Ekibin tamamı, kanallardaki görüşmeleri görebilir veya arama yapabilir. Görüşmelere katılabilir, önemli görüşmeleri beğenebilir veya kaydedebilir, mesajınızı görmesi için belirli kişilerden bahsedebilir (@ işareti ile) ve hatta görüşmeye eklenen bir dosyayı düzenleyebilir.

Teams’deki genel ekiplerin yanı sıra paylaşılan notlara, web sayfalarına ve uygulamalara istediğiniz yerden erişim sağlayabilir ve üzerinde ekip arkadaşlarınızla çalışma yapabilirsiniz. Yeni yollarla iletişim kurmanıza ve iş birliği yapmanıza, kurumsal ve coğrafi engelleri ortadan kaldırmanıza yardımcı olur.

Gelelim Teams geçişi için bahsetmiş olduğumuz mode’lara, kullanıcılarınızın bazıları günlük iletişim süreçleri ve ortak iş birliği ihtiyaçları için sadece Teams’i kullanmaya hazır hale geldiğinde, bu kullanıcıları doğrudan Teams’e yükseltmeye başlayabilirsiniz. Bu süreç için kullanıcı bazlı Teams Only
mode’unu etkinleştirmeniz gerekir. Diyelim ki, kuruluşunuzun Teams’e geçmesi mümkün değilse, o zaman Islands mode ile Skype ve Teams’i bir arada kullanım mode’unu tercih etmelisiniz. Önemli ve en çok kullanılan mode olarak bilinir. Bu iki mode’a ek olarak Skype for Business with Teams collaboration ve Skype for Business with Teams collaboration and meetings mode’ları da yer almaktadır.

Ek Bilgi için; Microsoft Ekipleri ve Skype Kurumsal İşbirliği ve birlikte çalışabilirlik linkini inceleyebilirsiniz.

Not: Skype Online 31 Temmuz 2021’de desteği bitecek ve bundan sonra erişim sağlanmayacaktır.

Teams Upgrade Mode’larını daha yakından tanıyalım

    1- Skype for Business only

Teams’i kullanmak istemiyorsanız kullanacağınız mode budur. Yalnızca Skype Kurumsal kullanılır.

Bu kullanıcılar:

 • Yalnızca Skype Kurumsal’dan sohbetler ve aramalar başlatabilir.
 • Yalnızca Skype Kurumsal toplantıları planlayabilir, ancak Skype Kurumsal veya Teams toplantılarına katılabilir.

Not: Şirket içi kullanıcılarla Islands modunun kullanılması, SfBOnly modundaki diğer kullanıcılarla birlikte kullanılması önerilmez. Kurum içinde Skype Kurumsal olan bir Ekip kullanıcısı, bir SfBOnly kullanıcısına bir arama başlatır veya sohbet ederse, SfBOnly kullanıcısına erişilemez ve cevapsız bir sohbet / arama e-postası alınır.

    2- Islands mode

Varsayılan olarak, kullanıcılar Skype Kurumsal ile birlikte Teamsi, sohbet, arama ve toplantı gibi benzer ve çakışan yetenekler aynı anda kullanmayı destekleyen iki ayrı çözüm olarak çalıştırabilir. Kullanıcıların her iki müşteriyi de her zaman çalıştırması beklenir ve iletişimin başlatıldığı istemcide yerel olarak iletişim kurabilir. Islands adı verilen bir arada kullanma modeunda, müşteri uygulamalarının her biri ayrı bir ada gibi çalışır. Skype Kurumsal kullanıcıları ile Skype Kurumsal kullanıcılarıyla ve Teams kullanıcıları da Teams kullanıcıları ile konuşmaktadır. Islands modeunda birlikte çalışabilirliğe gerek yoktur.

 • Telefonlar Islands modeundaki Teamslerde desteklenmez; Bu modeda, sadece Enterprise Voice istemcisi Skype Kurumsal’dır.
 • Toplantıları Teams veya Skype Kurumsal’dan zamanlayabilirsiniz ve her iki eklenti de varsayılan olarak görür.
 • Kafa karştırıcı veya eskide kalan bir Skype Kurumsal deneyimi, harici (birleşik) iletişim, PSTN ses hizmetleri ve ses uygulamaları, Office entegrasyonu, USB cihazları için HID kontrolleri ve diğer bazı entegrasyonların tümü Skype Kurumsal tarafından kullanılmaya devam edilmez.

   3- Skype for Business with Teams Collaboration

Kullanıcılar bu mode’da ise Skype kurumsal’ın kendi yeteneklerini kullanılırken, Teams’inde sahip olduğu yetenekleri kullanmaya başlayabilir.

 • Bu modeda, sohbet, çağrı ve toplantı yetenekleri için Skype Kurumsal’ı değişmeden kullanabilirsiniz.
 • Teams Collaboration yetenekleri (ekipler ve kanallar, Office 365’teki dosyalara erişim ve uygulamalar) otomatik olarak eklenir. Teams iletişim yetenekleri (özel sohbet, arama ve zamanlama toplantıları) bu modeda varsayılan olarak kapalıdır.
 • Şirket içinde veya hybrid Skype Kurumsal ortamı olan şirketler, kullanıcılarına iletişimleri için birlikte çalışabilirlik ve öngörülebilirlik kazandırmak istiyorlarsa, bu mode’u ve Islands mode da alternatif olarak düşünülebilir.

    4- Skype for Business with Teams Collaboration and Meetings

Bu modeda ekip ve kanal tabanlı konuşmalar için ekiplerin kullanmanın yanı sıra, kullanıcılar toplantılarını planlamak ve yürütmek için Teams’i kullanır. Özel sohbet ve arama işlemleri ise Skype Kurumsal’da kalır. Her iki uygulamada da varolan otomatik bekletme / bekletme ve HID cihazı desteği gibi özellikten yararlanır. Bu bir arada bulunma modeu, özellikle Teasm Upgrade için biraz zaman harcayan ve en kısa sürede üstün Teams toplantılarından yararlanmak isteyen Enterprise Voice ile şirket içi dağıtımları olan kuruluşlar için kullanışlıdır.

 • Yalnızca Teams kullanıcıları toplantıları zamanlayabilir, ancak Skype Kurumsal veya Ekipler toplantılarına katılabilir.

    5- Teams Only

Bu mode yalnızca Ekipleri etkinleştirecek ve Skype kullanıcılarını Teams’e yönlendirebilecek, mevcut tüm toplantılar Ekip toplantılarına dönüştürülecektir.

 • Nerede başlatıldığına bakılmaksızın, Ekip istemcisinde tüm sohbetleri ve çağrıları alır.
 • Yalnızca Teams’ten sohbet ve arama başlatabilir.
 • Toplantıları yalnızca Teams üzerinde zamanlayabilir, ancak Skype Kurumsal veya Ekipler toplantılarına katılabilir.
 • Skype Kurumsal IP telefonları kullanmaya devam edebilir.

Teams Sohbet ve Arama için Birlikte Çalışma Matrisi

Teams Upgrade’in tamamlandıktan sonra;

 • Skype Kurumsal müşterileri, tüm sohbetler ve aramalar Teams’e yönlendirileceğinden Skype kullanımı devre dışı bırakılır. Bu müşteri önceden planlanmış Skype Kurumsal toplantıları için kullanılmaya devam edecek. Masaüstü istemcisi kaldırılırsa, kullanıcılar Skype Kurumsal web uygulaması aracılığıyla önceden planlanmış Skype Kurumsal toplantılarına erişmeye yönlendirilir.
 • Yükseltmeden önce planlanan tüm Skype Kurumsal toplantıları tasarlandığı gibi çalışacak, ancak tüm yeni toplantılar Teams üzerinden planlanacaktır.
 • Kullanıcılar Skype Kurumsal’da oturum açmayı denerse, müşterilerinden Teams yükseltildiklerine dair bir bildirim alırlar.
 • Kullanıcıların, Skype Kurumsal istemcisini mobil cihazlarında manuel olarak kaldırması gerekir.

Kaynak : https://docs.microsoft.com/en-us/microsoftteams/upgrade-to-teams

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir