Office 365 Hybrid Deployment Adımları – Ebook

Yapınızda Office 365 hybrid deployment planlanması düşünüyorsanız, dikkat etmeniz gereken birçok adım bulunmaktadır. Bunlarında başında on-prem taraftaki Exchange sunucularınız gelir. Ortamınızdaki Exchange sunucunuz hybrid gereksinimlerini karşılamıyorsa, Hybrid wizard kurulumunu sağlıklı bir şekilde tamamlayamazsınız.

Office 365 Hybrid Deployment, şirket alt yapınızda varolan On-prem Exchange sunucularınız ile Exchange Online servisinin birlikte çalışmasını sağlayan bir geçiş yöntemidir. Microsoft, Exchange alt yapısı kullanan şirketlere genel olarak hybrid yapıları önermektedir. BT yöneticileri ise bu geçiş yönteminin tercih edilmesinin sebebi, Exchange alt yapılarındaki kullanıcıların bir kısmını Office 365 Exchange Online platformuna taşımak istemesidir. Bununla birlikte On-prem taraftaki Exchange yeniliklerini, Online tarafla birleştirerek geniş bir yelpaze ile yapılarını daha güvenli ve esnek yönetmeleri mümkündür.

Office 365 Hybrid Deployment‘ın tüm partları aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

  1. Office 365 Hybrid Deployment nasıl yapılır-Part1
  2. Office 365 Hybrid Deployment nasıl yapılır-Part2
  3. Office 365 Hybrid Deployment nasıl yapılır-Part3
  4. Office 365 Hybrid Deployment nasıl yapılır-Part4
  5. Office 365 Hybrid Deployment nasıl yapılır-Part5
  6. Office 365 Hybrid Deployment nasıl yapılır-Part6
  7. Office 365 Hybrid Deployment nasıl yapılır-Part7

Kaynak : https://docs.microsoft.com/en-us/exchange/exchange-hybrid

Hybrid geçiş yöntemi diğer geçiş senaryolarına göre daha basit olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü son kullanıcı tararfında alınan bir aksiyon bulunmamaktadır. Cutover – Imap ve Pop geçişlerinde mail profillerin yeniden kurulması, geçiş sonrası eski maillerin yeniden indirilmesi yada outlook üzerinde pst süreçlerin uygunlanması gibi son kullanıcıyı etkileyecek bir takım adımlar bulunmaktadır. Bu Adımları son kullanıcıya hissettirmeden sadece bir kereliğine mahsus outlook’un kapatıp açılmasıyla birlikte bir geçiş süreci uygulanır. Bu süreç hem BT yönetim ekibini hemde son kullanıcı tarafını memnun etmektedir.

Bu makale serimizde ise Hybrid mimarisinin On-prem alt yapılar üzerindeki faydalarını ve Exchange online ile birlikte gelen yeni özellikleri inceliyor olacağız. Aşağıdaki linkte yer alan “Office 365 Hybrid Deployment Nasıl Yapılır” yazısında bulabilirsiniz.

Link : Office 365 Hybrid Deployment Nasıl Yapılır

Umarım faydalı olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir