Office 365 Hybrid Deployment nasıl yapılır-Part3

Hybrid Deployment makale serimizin bu bölümünde Microsoft 365 Portalı üzerine etki alanı tanımlama işlemini gerçekleştiriyor olacağız. Microsoft 365 paneline kaydolduğunuzda, “onmicrosoft.com” etki alanını içeren bir kullanıcı kimliği alırsınız. Bu adımda, kendi etki alanınızı ekleyebilirsiniz böylelikle kullanıcı kimliğinizi ve e-postanızı işletmenize göre kişiselleştirebilirsiniz.

Bu işlem için ilk önce size gönderilen bilgiler doğrultusunda portal.office.com adresi ile Microsoft 365 Portal’ına giriş yapılır. Ardından açılan pencerede Admin butonuna tıklayarak Microsoft 365 admin center paneline erişim sağlanır. Daha sonra sol taraftaki menuler altından Setup – Domains – Add domain adımlarını takip ederek ekleme istediğimiz domaini bu bölümden ekleyebilirsiniz. (Benim domain ismim: lab58884.o365ready.com)

Bu adımda etki alanının size ait olup olmadığını doğrulamak için etki alanına ait DNS servis sağlayıcınız tarafında bir TXT kaydı açmamız istenmektedir.

Hali hazırda lab58884.o365ready.com domaini nerede barınıyorsa bu TXT kaydı oraya girilir ve doğrulama işlemi gerçekleştirilir.

Domain adı doğrulama süreci başarılı bir şekilde tanımlandıktan sonra Microsoft 365 servislerine bağlı DNS kayıtları listelenir. Kullanım senaryolarına göre Exchange, Skype for Business ve Mobile Device Management DNS kayıtlarının da doğrulama işlemleri yapılması yada yapılmaması gerekir.

Domainimiz başarılı bir şekilde eklenmiştir ve default domain alan adı olarak tanımlanmıştır.

Hybrid deployment adımları için Microsoft 365 servislerine bağlı geçiş süreçlerini etkilemeyecek DNS kayıtlarını tanımlama işlemlerini gerçekleştiriyorum. (Bu kayıtlar, Skype For Busines – Mobile Device Management for Office 365)

Alan adıma bağlı CNAME ve SRV DNS kayıtların girişi yapıyorum. (MX – Autodiscover ve SPF hariç)

Microsoft 365 domain tanımlama işlemi tamamlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir