Office 365 Hybrid Deployment nasıl yapılır-Part6

Hybrid Configuration adımlarını başarılı bir şekilde tamamlamıştık. Bu serimizde ise HCW kurulum, sonrası On-prem Exchange ve Exchange Online tarafında kontrol edilmesi gereken bölümleri inceliyor olacağız. İlk olarak On-prem Exchange sunucumuzda Exchange Admin Console (EAC) açıyoruz.

Exchange Admin Console – Organization – Sharing altında, On-prem Exchange ve Online tarafa bir paylaşımın eklendiğini görüyoruz. Oluşan bu paylaşım sayesinde her iki platform birbirlerine takvimlerini paylaşabileceklerdir.

Exchange Admin Console – Mail Flow – Accepted Domain altına cloudem.mail.onmicrosoft.com adındaki domainimizin eklendiğini görebiliriz.

Aynı menü üzerinde Mail Flow – email address policy bölümünde ise default policy ayarlarında ikincil smtp address olarak Exchange online’ a tanımlı olan cloudem.mail.onmicrosoft.com adresi eklenir. Smtp address olarak eklemeyen kullanıcılarda geçiş işlemi sırasında hata alınacaktır. Bunu tek tek kendiniz yazarakta ekleyebilirsiniz.

Bir kullanıcının email address kısmını incelediğimizde, ikincil smtp address olarak eklendiğini görebilirsiniz.

On-prem Exchange üzerinde bulunan kullanıcıların, Exchange Online’a taşınan kullanıcılara mail gönderebilmesi adına Mail Flow – Send Connectors sekmesine geldiğimiz de, Outbound Office 365 isminde bir yeni bir connector’un eklediğini görebilirsiniz.

Yeni oluşan Outbound to Office 365 Connector’in altında scoping sekmesine cloudem.mail.onmicrosoft.com smtp adresinin tanımlandığı görülmektedir.

Hybrid configuration sonrasında Virtual Directory – EWS için MRS proxy
endpoint Enable olarak gelir. Eğer hybrid kurulumu sonrası Enable olarak güncellenmemiş ise manuel olarak girilip, düzeltilmesi gerekir. On-prem taraftaki iletişim bu proxy üzerinden gerçekleştirilir.

Hybrid kurulumu sonrası On-prem Exchange tarafını inceleyerek gerekli kontrollerimizi sağladık, şimdi ise Exchange online bölümünde hangi alanları kontrol etmemiz gerektiğine değiniyor olacağız.

Microsoft 365 Admin Center bölümünden Exchange alanına tıklıyoruz.

Accepted Domain altında lab58884.o365ready.com alan adının eklendiğini görebiliriz.

Burada On-prem Exchange ve Exchange Online için iki adet connector oluşur.
Bu connector’lerin biri On-prem Exchange yapısına mail göndermek için, diğer ise On-prem Exchange yapısından mail almak için kullanılır.

Sharing tabını da kontrol ettiğimizde, burada iki yapı arasında ki free/busy paylaşımları gözükür.

Böylece Hybrid kurulumu sonrasında On-prem Exchange ve Exchange Online tarafındaki gerekli kontrolleri tamamlanmış oluyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir