OMS ile Azure VM’lere OMS Agent Kurulumu

OMS ile Azure VM’lere OMS Agent kurulumu. Microsoft Operations Management Suits (OMS) local ve bulut tabanlı veri merkezlerinizdeki verileri toplamak için bir Agent’a ihtiyaç duyar. Microsoft Monitoring Agent ismi verilen bu ajan sayesinde uç noktalardaki verilerinizi tek bir portal üzerinden takibini yapabilirsiniz. Bu Agent’i ilgili sunucu veya istemci üzerine kopyalayarak OMS ile sunucu arasında veri analizi gerçekleştirmek çok daha kolaydır.

Agent OMS ile 443 portu üzerinden iletişime geçerek, sunucu veya istemci üzerinde güvenli bir veri toplamaktadır. Toplanan bu veriler ise Azure Blob Storage üzerinde saklanır.

Azure Blob Servisi nedir?

Microsoft’un Azure platformu üzerinde veri altyapısı için hazır sunulan veri saklama servisleridir. (Cloud Storage Services) Bu servisler bize limitsiz veri alanı, devamlı ve hızlı ulaşılabilirlik, güvenlik gibi önemli faydalar sağlamaktadır. BLOB (Binary Large OBject) servisi fotoğraf, video, doküman, rar dosyaları gibi herhangi bir binary verinin tutulmasını ve internet üzerinden erişilebilmesini sağlayan veri saklama alt yapısıdır. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse bulut üzerindeki dosya sistemi (file system) olarak da tanımlanabilir.

Azure platformu üzerinde bulunan sunucularınıza ise uzaktan Agent dağıtımı yapabilirsiniz. Bu sayede Azure üzerindeki sunucularınıza kısa süre içinde bağlantı sağlayabilirsiniz. Uzaktan Agent kurulumu için aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir.


İlk olarak Azure Platformu üzerinde App Services – Operational Insights – Quıck Create adımlarını izleyerek bir WorkSpace oluşturuyoruz.


Ardından oluşturmuş olduğumuz Operaston1 isimli Workspace ‘in içine giriş sağlıyoruz. Serverssekmesine gelerek Azure Platformu üzerinde bulunan sanal makinelerimizi görüntüleyebiliyoruz. Bu bölümde ise Agent kurulumunu yapacağımız sunucumuzu seçiyoruz ve Enable Op Insıghts butonuna tıklayarak Agent kurulumunu başlatıyoruz.


Agent kurulumu kısa bir süre içinde tamamlanmış olacaktır.


Kurulumunu sağladığımız sunucumuzun Program Ekle ve Kaldır bölümüne gelerek Microsoft Monitoring Agent yazılımı görebilirsiniz.


Operations Management Suits Portalı üzerinde Conneted Sources tabına geldiğimizde Agent kurulumunu sağladığımız sunucumuzu görebiliriz. Kısa süre içinde ise veri analizi yaparak sunucu üzerinde logları OMS Portalında takibini yapabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir